Historie

První zprávy o tělovýchově v obci sahají do roku 1925.  V roce 1924 byla založena sportovní jednota pod názvem DTJ. Založení fotbalového oddílu se stalo v roce 1932 pod názvem Dělnický fotbalový klub, který měl své hřiště na Rajsích. V roce 1933 ale vzniká nový klub zvaný Český fotbalový klub Chotíkov, který vybudoval své hřiště u Dlouhého lesa na místě dnešní skládky komunálního odpadu. prvním předsedou byl tehdy Václav Tobrman. Fotbal byl v té době v obci velmi populární za ohromného zájmu občanů. V této době existoval v Chotíkově ještě jeden německý klub Athus. Nehráli se žádné mistrovské soutěže, jen přátelské zápasy a turnaje.

V roce 1936 je založena Tělovýchovná jednota Chotíkov. Během okupace Něeckem zmizela veškerá činnost , obnovena byla v roce 1946.

Tělovýchova v obci dostala nový název DSO Sokol.  V roce 1950 bylo vybudováno nové hřiště v obci v místě dnešního sportovního areálu.Sokol mě v té době 2 oddíly - kopanou a ZTV, později přejmenován na ZRTV. 

V roce 1967 nastává obroda chotíkovské kopané pod vedením nově zvoleného výboruv čele s předsedou Josefem Samuelem, po jeho smrti p. Vlastimilem Thurem.  v roce 1969 se poprvé na naši muži dostali o třídu výš, do 2 třídy, což byl tehdy okresní přebor.

V roce 1972 náš oddíl navázal družbu s fotbalovým mužstvem  Empor Erfurt NDR a po jeho zániku přešla družba na jiný německý oddíl Traktor Alperstedt. Tato družba trvala plných 27 let výměnou zájezdů a vzájemných zápasů. Dlužno dodat že za celých 27 let naši hráči prohráli jen jediný zápas.

V roce 1969 bylo rozšířeno hřiště na větší rozměry a provedena škvárová plocha.

V roce 1973 byla zahájena výstavba nové klubovny a dokončena v roce 1974. Součástí této akce byla též výstavba kryté tribuny pro 200 diváků.

Velká obroda mužstva nastala v letech 1976-1977. Změnou hráčského kádru, suverénním vitězstvím třetí třídy s tehdejším kanonýrem Miloušem Hanzlíkem, který sám v této sezóně nastřílel soupeřům 48 branek a do dnešních dnů je to rekord soutěží.

V těchto letech byly sehrány přátelské zápasy v rámci oslav výročí mimo jiné s prvoligovou Škodou Plzeň, nebo její starou gardou.

Historický okamžik pro náš oddíl byl rok 1981, kdy naši fotbalisté vyhráli suveréně okresní přebor a poprvé ve své historii postoupili do I.B třídy. V této době bylo založeno i "B" mužstvo mužů, prezentované Armabetonem Plzeň.

Po dvou letech následoval sestup zpět do okresního přeboru. V dalších letech se mužstvo střídavě pohybovalo mezi II. a II. třídou.

Přichází rok 1989 a sním změna společenského systému v naší zemi. Následující rok je pořádán zájezd do vídně a utkání na Morave s mužstvem Vranova. Další roky byly ve znamení změn ve společnosti. Zaniká tenisový oddíl, oddíl ZRTV a aktivita se přenáší na fotbalové dění.

V roce 1996 přichází největší zlom v historii chotíkovské kopané a to rozhodnutim vybudovat důstojný sportovní stánek s dvěma hřišti s travnatým a škvárovým povrchem, výstavbou tribuny a zázemí.Vše se odehrálo za velké podpory Obecního úřadu Chotíkova a jejího tehdejšího starosty p. Jana Hanzlíčka. Všechna 4 mužstva využívají plně tento sportovní areál včetně přilehlé terasy k pořádání kulturních akcí.

V novém tisíciletí přichází opět nová krev do oddílu. Předsedou se stává p. Luboš Filip. Snahou celého oddílu je dostat mužstvo do vyšších pater.

V ročníku 2002-2003 vyhrálo naše "A" mužstvo okresní přebor a postoupilo podruhé v historii do I.B třídy. V seóně 204-2005 skončilo naše mužstvo celkově na druhém místě a vybojovalo si účast v baráži proti Baníku Tlučná o postup do I.A třídy. V obou zápasech byli naši hráči úspěšnější a porvé v historii vybojovali účast v této soutěži.

Po roce ovšem znovu v baráži byli neúspěšní a sestoupily opět do I.B třídy. V lonském ročníku všask od samého začátku nenechali nikoho na pochybách o vítězi soutěže a postoupili zpět do I.A takřka bez ztráty kytičky, když prohráli až poslední soutěžní utkání.

V roce 2008 dostává náš oddíl nový název a to TJ FC chotíkov 1932 a.s. K dnešnímu dni má naše TJ celkm 163 členů.

V roce 2009 začal oddíl se zimním soustředěním, která pokračují každým rokem v Nečtinech, později v Liblíně. A týmu unikl postup do baráže I.A třídy o pouhé 2 body. Ostatní mužstva předvádí průměrné výkony, B mužstvo v městském přeboru a žáci se dlouhodobě potýkají s nedostatkem hráčů. Je prováděna každoroční regenerace travnaté plochy. Podzimní část nového ročníku začalo A mužstvo útokem na postup do I.A třídy. Celý podzim nebylo poraženo a v jarních utkáních vybojovalo přímý postup do I.A třídy.

Bylo zahájeno jednání s OÚ Chotíkov o spolupráci a finanční pomoci oddílu kopané.

V roce 2010 byla uzavřena smlouva, na obec bylo převedeno 75 procent našeho majetku a vzniklo nové sdružení pod názvem TJ FC Chotíkov občanské sdružení.

Je to obrovská pomoc OÚ pro náš oddíl. Účelem sdružení je zajištění finančních prostředků na údržbu majetku a jeho provoz. V areálu je otevřena restaurace ke spokojenosti sportovců i občanů. Každoročně je pořádán velmi oblíbený Ples fotbalistů. V roce 2010 sklízíme první úspěchy spolupráce s OÚ. Byla vyměněna všechna okna a dveře za plastová, proveden nátěr střechy, zakoupen nový traktor na údržbu travnatého hřiště, pořízen křovinořez a malé motorové sekačky.

Po fotbalové stránce se naplnil postup do I.A třídy. Oslavy byly natáčeny i Českou televizí v rámci reportáže ze života obce Chotíkov. Cílem v roce 2011 byl postup A mužstva do přeboru Plzeňského kraje. V témže roce vznikla tzv. Přípravka pro naše nejmenší fotbalové naděje. Mužstvo „A“ si vybojovalo postup do baráže krajského přeboru proti Rapidu Plzeň, který dvakrát porazilo poměrem 1:0 a poprvé ve své historii postoupilo do přeboru Plzeňského kraje. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měli trenéři pánové Josef Aubrecht a Stanislav Purkart. V tomto roce se podařilo dokončit výstavbu malého travnatého hřiště. Celý areál již má automatické zavlažování travnatých ploch.

V roce 2012 oslavil náš oddíl 80. výročí svého založení. Tento rok je hodnocen jako nejlepší, po sportovní stránce, ve své historii.

V roce 2013 držíme stále přední pozice v přeboru Plzeňského kraje. „B“ tým dosáhl postupu městského přeboru a po devíti letech bylo opět ustaveno družstvo dorostu. Areál doznal svého vylepšení osazením nových sedaček na tribuně, nových střídaček a zhotovením stanoviště pro natáčení přímých přenosů na Internet. Dále byla přeložena celá střecha tribuny, kterou poškodil ničivý vítr. Došlo i na opravu tanečního parketu. Ke konci roku měla naše Tělovýchovná Jednota 175 členů. Oddíl má v soutěžích pět mužstev: muži „A“, „B“, dorost, žáci a přípravka fotbalových nadějí.

                                                                                                                   Sepsal Vlastimil Thur