Historie FC Chotíkov 1932
První zprávy o tělovýchově v obci sahají do roku 1925. V roce 1924 byla založena sportovní jednota podnázvem DTJ. Založení fotbalového oddílu se stalo v roce 1932 pod názvem Dělnický fotbalový klub, který měl své hřiště na Rajsích. V roce 1933 ale vzniká nový klub, zvaný Český fotbalový klub Chotíkov, který vybudoval své hřiště u Dlouhého lesa na místě dnešní skládky komunálního odpadu. Prvním předsedou byl tehdy Václav Tobrman. Fotbal byl v té době v obci velmi populární za ohromného zájmu občanů. V této době existoval v Chotíkově ještě jeden německý klub Athus. Nehráli se žádné mistrovské soutěže, jen přátelské zápasy a turnaje.
V roce 1936 je založena Tělovýchovná jednota Chotíkov. Během okupace Německem zmizela veškerá činnost, která byla obnovena v roce 1946. Tělovýchova v obci dostala nový název DSO Sokol. V roce 1950 bylo vybudováno nové hřiště v obci v místě dnešního sportovního areálu. Sokol měl v té době 2 oddíly – kopanou a ZTV, později přejmenován na ZRTV. V roce 1967 nastává obroda chotíkovské kopané pod vedením nově zvoleného výboru v čele s předsedou Josefem Samuelem a po jeho smrti p. Vlastimilem Thürem. V roce 1969 se poprvé naši muži dostali o třídu výš, do 2 třídy, což byl tehdy okresní přebor.
V roce 1972 náš oddíl navázal družbu s fotbalovým mužstvem Empor Erfurt NDR a po jeho zániku přešla družba na jiný německý oddíl Traktor Alperstedt. Tato družba trvala plných 27 let výměnou zájezdů a vzájemných zápasů. Dlužno dodat, že za celých 27 let naši hráči prohráli jen jediný zápas. V roce 1969 bylo rozšířeno hřiště na větší rozměry a provedena škvárová plocha. V roce 1973 byla zahájena výstavba nové klubovny, která byla dokončena v roce 1974. Součástí této akce byla též výstavba kryté tribuny pro 200 diváků.
Velká obroda mužstva nastala v letech 1976-1977. Změnou hráčského kádru, suverénním vítězstvím třetí třídy s tehdejším kanonýrem Miloušem Hanzlíkem, který sám v této sezóně nastřílel soupeřům 48 branek a do dnešních dnů to je rekord soutěží. V těchto letech byly sehrány přátelské zápasy v rámci oslav výročí mimo jiné s prvoligovou Škodou Plzeň nebo její starou gardou.
Historický okamžik pro náš oddíl byl rok 1981, kdy naši fotbalisté vyhráli suveréně okresní přebor a poprvé ve své historii postoupili do I.B třídy. V této době bylo založeno i „B“ mužstvo mužů, prezentované Armabetonem Plzeň.
Po dvou letech následoval sestup zpět do okresního přeboru. V dalších letech se mužstvo střídavě pohybovalo mezi I. a II. třídou. Přichází rok 1989 a s ním změna společenského systému v naší zemi. Následující rok je pořádán zájezd do Vídně a utkání na Moravě s mužstvem Vranova. Další roky byly ve znamení změn ve společnosti. Zaniká tenisový oddíl, oddíl ZRTV a aktivita se přenáší na fotbalové dění.
V roce 1996 přichází největší zlom v historii chotíkovské kopané a to rozhodnutím vybudovat důstojný sportovní stánek s dvěma hřišti s travnatým a škvárovým povrchem, výstavbou tribuny a zázemí. Vše se odehrálo za velké podpory Obecního úřadu Chotíkova a jejího tehdejšího starosty p. Jana Hanzlíčka. Všechna 4 mužstva využívají plně tento sportovní areál včetně přilehlé terasy k pořádání kulturních akcí.
V novém tisíciletí přichází opět nová krev do oddílu. Předsedou se stává p. Luboš Filip. Snahou celého oddílu je dostat mužstvo do vyšších pater soutěží. V ročníku 2002-2003 vyhrálo naše „A“ mužstvo okresní přebor a postoupilo podruhé v historii do I.B třídy. V sezóně 2004-2005 skončilo naše mužstvo celkově na druhém místě a vybojovalo si účast v baráži proti Baníku Tlučná o postup do I.A třídy. V obou zápasech byli naši hráči úspěšnější a poprvé v historii vybojovali účast v této soutěži. Po roce ovšem znovu v baráži byli neúspěšní a sestoupily opět do I.B třídy. V dalším ročníku však od samého začátku nenechali nikoho na pochybách o vítězi soutěže a postoupili zpět do I.A, takřka bez ztráty kytičky, když prohráli až poslední soutěžní utkání.
V roce 2008 dostává náš oddíl nový název a to TJ FC Chotíkov 1932 a.s. K dnešnímu dni má naše TJ celkem 163 členů.
V roce 2009 začal oddíl zimním soustředěním, která pokračují každým rokem v Nečtinech a později v Liblíně. A týmu unikl postup do baráže I.A třídy o pouhé 2 body. Ostatní mužstva předvádí průměrné výkony, B mužstvo v městském přeboru a žáci se dlouhodobě potýkají s nedostatkem hráčů. Je prováděna každoroční regenerace travnaté plochy. Podzimní část nového ročníku začalo A mužstvo útokem na postup do I.A třídy. Celý podzim nebylo poražena v jarních utkáních vybojovalo přímý postup do I.A třídy. Bylo zahájeno jednání s OÚ Chotíkov o spolupráci a finanční pomoci oddílu kopané.
V roce 2010 byla uzavřena smlouva, na obec bylo převedeno 75 procent našeho majetku a vzniklo nové sdružení pod názvem TJ FC Chotíkov občanské sdružení. Je to obrovská pomoc OÚ pro náš oddíl. Účelem sdružení je zajištění finančních prostředků na údržbu majetku a jeho provoz. V areálu je otevřena restaurace ke spokojenosti sportovců i občanů. Každoročně je pořádán velmi oblíbený Ples fotbalistů.
V roce 2010 sklízíme první úspěchy spolupráce s OÚ. Byla vyměněna všechna okna a dveře za plastová, proveden nátěr střechy, zakoupen nový traktor na údržbu travnatého hřiště, pořízen křovinořez a malé motorové sekačky. Po fotbalové stránce se naplnil postup do I.A třídy.
Cílem v roce 2011 byl postup A mužstva do přeboru Plzeňského kraje. V témže roce vznikla tzv. přípravka pro naše nejmenší fotbalové naděje. Mužstvo „A“ si vybojovalo postup do baráže krajského přeboru proti Rapidu Plzeň, který dvakrát porazilo poměrem 1:0 a poprvé ve své historii postoupilo do přeboru Plzeňského kraje. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měli trenéři pánové Josef Aubrecht a Stanislav Purkart.
V tomto roce se podařilo dokončit výstavbu malého travnatého hřiště. Celý areál již má automatické zavlažování travnatých ploch. V roce 2012 oslavil náš oddíl 80. výročí svého založení a oslavy byly natáčeny Českou televizí v rámci reportáže ze života obce Chotíkov. Tento rok je hodnocen jako nejlepší, po sportovní stránce, ve své historii.
V roce 2013 držíme stále přední pozice v přeboru Plzeňského kraje. „B“ tým dosáhl postupu do městského přeboru a po devíti letech bylo opět ustaveno družstvo dorostu. Areál doznal svého vylepšení osazením nových sedaček na tribuně, nových střídaček a zhotovením stanoviště pro natáčení přímých přenosů na internet. Dále byla přeložena celá střecha tribuny, kterou poškodil ničivý vítr. Došlo i na opravu tanečního parketu. Ke konci roku měla naše Tělovýchovná Jednota 175 členů. Oddíl má v soutěžích pět mužstev: muži „A“, „B“, dorost, žáci a přípravka fotbalových nadějí.
Sepsal Vlastimil Thür